Sport jest działalnością, która ma bardzo pozytywny wpływ na społeczeństwo. Jak już wiemy, udowodniono, że ludzie, którzy włączają sport do swojej codziennej rutyny, mają lepszą jakość życia przez więcej lat niż ci, którzy mają bardziej siedzące nawyki. Zatem bardzo ważną korzyścią płynącą z ćwiczeń fizycznych jest to, że pomagają one zapobiegać takim chorobom jak nadciśnienie czy otyłość, które coraz częściej pojawiają się w młodym wieku.
W dzisiejszych czasach brak aktywności fizycznej jest jednym z głównych problemów w dziedzinie zdrowia. Z tego powodu możemy stwierdzić, że sport jest czynnikiem determinującym społeczeństwo, dlatego też coraz większą popularnością cieszą się tzw. „zdrowe miasta”. Niedawno w Sztutowie powstał nowy obiekt sportowo-kulturalny. Jest to przykład jednego ze „zdrowych miast”.
Sport, podobnie jak inne tematy, gości na ekranach naszych telewizorów codziennie, zajmując ten sam poziom zainteresowania co polityka, religia, celebryci czy gospodarka. W tym sensie media stają się głównym nośnikiem docierających do nas informacji, mając duży wpływ społeczny i przekazując aktywność fizyczną jako zdrową (i konieczną) praktykę w naszym życiu.
Czy nam się to podoba czy nie, sport jest obecny w naszym codziennym życiu: elitarni sportowcy, którzy są wzorami do naśladowania, marki reklamujące swoje produkty sportowe, reklama ośrodków sportowych, propagowanie zdrowego stylu życia na portalach społecznościowych, wykorzystywanie sportowców w reklamach…. W związku z tym przeanalizujemy czynniki, które sprawiają, że sport jest czynnikiem warunkującym społecznie.
- Sportowcy. Jeśli widzimy, że nasz ulubiony sportowiec wypuścił na rynek własną markę odzieży, uczestniczy w jakimś wydarzeniu lub prowadzi określony styl życia, będziemy zatem chcieli być tacy jak o i naśladować go, kojarząc również tę osobę z czymś pozytywnym.
- Mecze pomiędzy drużynami. Jeśli nasza drużyna piłkarska przegrywa, może to spowodować zmianę nastroju, który często staje się agresywny. Należy podkreślić, że w tym przypadku mamy do czynienia z biernym widzem, który nie jest zaangażowany w sport.
- Motywacja i wzory do naśladowania. Znani sportowcy sprawiają, że ludzie chcą podążać za ich osiągnięciami i celami z wysiłkiem i samodoskonaleniem. Ponadto, dzięki sieciom społecznościowym, coraz więcej sportowców dzieli się swoimi codziennymi rutynami sportowymi, co pozwala ćwiczyć bez wychodzenia z domu.
- Rozmowy o wydarzeniach. Sport jest tematem rozmów w barach, w metrze czy w kolejkach w supermarkecie każdego dnia.
Sport jest przekaźnikiem wartości na różnych etapach rozwoju. W tym sensie zachęcanie dzieci i młodzieży do uprawiania jakiegokolwiek sportu jest sposobem na zaszczepienie w nich wartości wychowawczych. Z jednej strony umożliwia dziecku socjalizację z innymi rówieśnikami, a z drugiej jest gwarancją dobrego zdrowia i zapobiegania otyłości oraz redukcji stresu wśród młodzieży.