Rodzaje tańca – Taniec współczesny

Taniec współczesny lub balet współczesny, wymaga umiejętności, techniki i elastyczności tancerza baletowego. Taniec współczesny jest skoncentrowany na tancerzu, z naciskiem na choreografię, temat, pomysł lub koncepcję.

Taniec współczesny rozwinął się pod koniec XIX wieku głównie w Ameryce Północnej, a następnie rozprzestrzenił się na cały świat. Taniec współczesny był swego rodzaju buntem przeciwko tradycji baletu klasycznego i choć zyskał swobodę w kształtowaniu stylu, to jednak posiada kluczowe elementy, które go charakteryzują. Niektóre z nich to równoległe pozycje nóg i ramion oraz abstrakcyjne i kręcące się ruchy ciała.

Ważne jest również, aby zrozumieć, że istnieje różnica między tańcem lirycznym a współczesnym, szczególnie dla tych, którzy przystępują do konkursów. Taniec liryczny jest płynny i dynamiczny, powinien podążać i dopasowywać się do tonu piosenki i tekstu, do którego się tańczy, i jest emocjonalnie wyrazisty. Tam, gdzie taniec współczesny zniekształca technikę baletową, jest na ogół awangardowy i zorientowany na tancerza, z naciskiem na choreografię lub temat, pomysł lub koncepcję. Podobne kroki taneczne mogą być stosowane w obu stylach, ale to właśnie sposób, w jaki są one sekwencjonowane, wykonywane i dopasowywane do dźwięku i muzyki, może je różnicować.

Kraje znane ze swoich słynnych tańców

Poprzedni post Uzdrowienie poprzez taniec
Następny post Jaki rodzaj tańca wybrać na początek?

Jeden komentarz w temacie “Rodzaje tańca – Taniec współczesny

Dodaj komentarz