Żylaki to obrzęknięte, poskręcane żyły, które stają się widoczne pod skórą, zwykle na nogach. Jest to dość powszechne schorzenie, zwłaszcza wśród kobiet i osób otyłych, prowadzących siedzący tryb życia i mających żylaki w rodzinie. Mają one również tendencję do pojawiania się w czasie ciąży.
Sposób na żylaki? Taniec!
Aby zapobiec pogłębianiu się żylaków lub uniknąć ich powstawaniu, można podjąć szereg działań, takich jak utrata wagi, podnoszenie nóg w czasie odpoczynku i nie krzyżowanie ich w pozycji siedzącej. Pomocne może być także noszenie luźnej odzieży i unikanie długiego stania. Ćwiczenia fizyczne są jednak bez wątpienia jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z żylakami.
Istnieje jednak pogląd rozprowadzany np. przez redaktorów strony www.nogi.pl, że ćwiczenia fizyczne nie są zalecane w przypadku żylaków. Jest to częściowo prawda, ponieważ nie wszystkie rodzaje aktywności fizycznej są odpowiednie dla osób z żylakami. Niektóre sporty lub ćwiczenia mogą być szkodliwe, dlatego zawsze należy skonsultować się ze specjalistą, aby zdecydować, jaki rodzaj aktywności będzie najlepszy w danym przypadku.
Najlepsze ćwiczenia na żylaki
Ogólnie rzecz biorąc, powszechnie uważa się, że najlepszym ćwiczeniem na żylaki jest chodzenie. Podczas chodzenia rozciągamy i wzmacniamy mięśnie łydek, które aktywują układ krążenia w nogach.
Jest to aktywność zalecana dla wszystkich, ponieważ jest to najtańszy i najbardziej przystępny sposób na zerwanie z siedzącym trybem życia. Nawet jeśli pracujemy, wstawanie na kilka minut i spacer jest prostą czynnością. Spacery pomagają pompować krew do serca i zmniejszają nacisk na żyły w nogach. Jeśli nie masz nawyku regularnego spacerowania, ważne jest, abyś zaczął od krótkich spacerów i zwiększył ich częstotliwość. Pływanie, wiosłowanie lub maszyna eliptyczna to aktywności fizyczne, które nie mają tak dużego wpływu na leczenie żylaków, ale są mało obciążające.
Ćwiczenia, które nie są zalecane
Z drugiej strony, ćwiczenia o dużej intensywności mogą nasilać żylaki. Podnoszenie ciężarów, bieganie po twardych powierzchniach, czynności wymagające skakania lub schylania się mogą być niewskazane.
Ogólnie rzecz biorąc, aktywność fizyczna jak np. taniec, która wiąże się z intensywnym obciążaniem nóg, może zwiększyć nacisk na żyły i zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju żylaków. Dlatego też lepiej jest zdecydować się na ćwiczenia o małej intensywności.
Jeśli lubimy biegać, warto robić to na miękkim podłożu, takim jak ścieżki gruntowe lub bieżnie, a nie na asfalcie. W ten sposób unikniemy silnego wpływu na nogi, które zamiast zapobiegać żylakom, mogą je uszkodzić.